Karantīnas akvārijs

Bieži gadās tā, ka zivtiņas veikala akvārijos izskatās pilnīgi veselas, bet nedrīkst aizmirst, ka zivs veselību, ietekmē arī pārvešanas apstākļi, kas rada stresu un stress pavājina zivtiņas imūnsistēmu, ka arī jaunie apstākļi Jūsu akvārijā, rada papildus stresu, nerunājot par gadījumiem, kad zivtiņa tiek iegāzta akvārijā, ar visu ūdeni no Zooveikala. Un pēc neilga laika Jūsu jauni nopirktā zivtiņa ir slima, jo slimību izraisītāji visu laiku ir akvārijā un tikai zivtiņas ar veselu imūnsistēmu spēj pret tām cīnīties. Un pēc pavisam neilga laika šī vien slimā zivtiņa ir inficējusi ar šo slimību visas pārējās zivtiņas, jo slimā zivtiņā, šī slimība attīstās daudz spēcīgāk, ka akvārija vidē un veselo zivju imūnsistēma vairs jau nespēj cīnīties pret šo baktēriju, sēnīšu, vai parazītu koncentrāciju Jūsu akvārijā. Pēc neilga laika nomira puse no zivtiņām, augi un bioloģiskais filtrs ar pagalam , jo nācās šo slimību ārstēt kopējā akvārijā. Tad vai tomēr nav vienkāršāk ielikt jauni nopirkto zivtiņu, augu karantīnas akvārijā?

Karantīnai der praktiski jeb kurš akvārijs- tam nav obligāti jābūt lielam akvārijam. Pilnība var pietikt akvārijs ar tilpumu 10L (ieteicamāks būtu 20L), tajā Jums nevajag ne grunti, ne augus, ne dekorācijas. Atmetam uztraukumu, par to, ka tas neiederēsies Jūsu interjerā, jo tas būs nepieciešams tikai divas nedēļas no brīža kad nopirksiet kādu zivtiņu vai augu (augus karantīnā stāda attiecīgi podiņos). Gadījuma ja Jūs nevarat šīs divas nedēļas nociesties un neielaist jaunās zivtiņas kopējā akvārija, tad Jums ir stingri jāaizdomājas vai vispār akvārijs Jums ir nepieciešams, jo viena no galvenajam prasībām akvārija turēšanā ir pacietība. Tā kā Jums nāksies šo akvāriju sterilizēt, tad domu par atsevišķu bioloģisko filtru tajā varam aizmirst, jo diez vai tas spēs nostabilizēties tik ātrā laikā. Var izmantot kopējā akvārija bioloģiskā filtra daļu no pildījuma, kas jau būs aktīva savā darbība, un tā kā karantīnas akvārijā nebūs daudz iemītnieku tad ar šo daļiņu pietiks. Nekādā gadījumā, pēc karantīnas šo filtra pildījumu neievietojiet atpakaļ, kopējā akvārija filtrā, jo pēc karantīnas pilnīgi visu karantīnas akvāriju ar visiem piederumiem ir jādezinficē. Un ja karantīnā atsēdinām kādu jau slimu zivtiņu, tad bioloģiskā filtrācija tam vispār nav nepieciešama, tad varam izmantot parasto mehānisko filtru, jo gandrīz visas zāles nogalinās bioloģiskajā filtrā mītošās baktērijas.

Neizmantojiet, filtrus ar aktīvās ogles ieliktņiem, jo ogles slāpēs zāļu iedarbību. Jāatceras, ka karantīnas akvārijiem samērā bieži nepieciešams mainīt ūdeni, līdz pat reizei dienā pa 20-30%.

Gaisma karantīnas akvārija nav svarīga, ja tajā nav paredzēts sēdināt augus uz karantīnas laiku. Tad apgaismojums ir nepieciešams tikai Jums, lai Jūs varētu novērot zivtiņas, to uzvedību un izskatu. Pārlieku spilgtas gaismas gan vajadzētu izvairīties, jo tas nomāc zivtiņas. Akvārija var novietot kādu slēptuvīti zivīm, kurām tā ir nepieciešama, piemēram, uz pusēm pārlauztu puķupodiņu, ieteicams puķu podiņu pirms tam novārīt, un izvēlēties puķu podu, kurš nav glazēts, bet gan vienkārši māla podiņš. Karantīnas akvārijā, ja tiek ārstētas zivtiņas, nepieciešams uzturēt temperatūru, kura ir par pāris grādiem augstāka, kā kopējā akvārijā, parasti pietiek, paaugstināt par diviem grādiem.

Galvenais ir ievērot, ka temperatūru karantīnas akvārijā vajag paaugstināt pakāpeniski, sākot ar temperatūru, kāda ir kopējā akvārijā. Ja tiek turētas karantīnā tikko iegādātas zivis un nav paredzēts tās ārstēt, tad temperatūras paaugstināšana nav nepieciešama. Karantīnas akvārija ir ieteicams kompresors, lai tas piesātina pietiekamu gaisa daudzumu ūdenī, protams, ja filtrs nenodrošina pietiekami lielu ūdens cirkulāciju.

Kad karantīnas akvārijā atsēdināt zivtiņu, kuru tikko esat iegādājušies, nevajag tajā liet ūdeni, no maisiņa vai trauciņa, kurā esat atnesuši zivtiņu. Jums nav nepieciešama bezmaksas nelabvēlīgo organismu kolonijas, kuras var būt ūdenī.

Sākuma izlīdziniet temperatūru, ieliekot maisiņu, aizsietā veidā, savā akvārijā un ļaujot temperatūrai izlīdzināties, lai, kā karantīnas akvārijā, tāpat arī maisiņā būtu vienāda temperatūra, pēc savas pieredzes saku, lai paaugstinātu temperatūru vienam litram ūdens par 1grādu ir nepieciešamas 15 minūtes, tad Jums maisiņu nāksies turēt akvārijā aptuveni 30 minūtes! Nākošais process aizņems mazliet vairāk laika, zivtiņu ar visu ūdeni vajadzētu pārvietot uz kādu citu trauciņu, piemēram, bļodiņu, un ar intervālu 10-15 minūtes, tajā veikt ūdens maiņu, pa 1/3 ar karantīnas akvārija ūdeni, t.i., no bļodiņas noliet 1/3 ūdens un klāt pieliet 1/3 ūdeni, kurš nāk no Jūsu karantīnas akvārija, šo procedūru vajag atkārtot tik ilgi, kamēr esat relatīvi nomainījusi visu ūdeni, dotajā situācijā trīs reizes. Temperatūra šajā bļodiņā nenokritīsies, un praktiski būs tāda pati kāda bija kad to uzsildījāt, peldinot karantīnas akvārijā, ja šo procedūru neveiksiet, ārpus mājas. Pēc šīs procedūras prātīgi varat noķert zivtiņu ar tīkliņa palīdzību un ielaist to karantīnas akvārijā, tā lai nekādi citi no veikala atnestie gruži tajā nenokļūtu.

Iegādāto zivtiņu, karantīnas akvārijā turēt ir vēlams vismaz divas nedēļas, pastiprināti to novērojot vai tā neizskatās slima, vai tai nav kādas īpatnības uzvedība, kuras var izraisīt, kādas iekšējo orgānu slimības. Līdz ar to Jūs noskaidrosiet, ko labprātāk ēd Jūsu zivtiņa.

Pēc divām nedēļām, ja zivtiņa ir vesela ir jāatkārto iepriekš minētā procedūra ar ūdens maiņu, un prātīgi zivtiņa jāpārsēdina kopējā akvārija. Ieteicams izvairīties, no karantīnas akvārija ūdens nonākšana kopēja akvārijā.

Gadījumos kad zivtiņa, tiek ārstēta, to karantīna jānotur, visu ārstēšanās periodu un vel pāris dienas lai pārliecinātos, ka zivtiņa tik tiešām ir vesela.

Pēc karantīnas akvārija lietošanas to ir nepieciešams dezinficēt, tāpat arī tas attiecās uz visām papildus ierīcēm, kuras ir lietotas karantīnas akvārijā. Ļoti labi šim mērķim kalpo hlora šķīdums, saprotams, ka tas negarantē 100%, ka karantīnas akvārijā visa slimība ir iznīcināta. Pēc tam nepieciešams kārtīgi šo akvāriju izmazgāt, ar tīru ūdeni lai tajā nepaliek, nekas no iepriekš lietotiem dezinfekcijas līdzekļiem, jo vairums no tiem var būt nāvējoši, ūdenī mītošajiem organismiem.

Īpašu uzmanību ir jāvelta, ja esat savainojuši roku, tādā gadījumā, nedomājiet bāzt rokas akvārijā, ir daudzas baktērijas, kuras zivīm izraisa tuberkulozi (mycobacterium), un šīs baktērijas var arī dzīvot un vairoties cilvēka organismā. Vienkāršāk sakot, saslimt varat arī Jūs.

Viss minētais ir vieglākais veids kā saglabāt Jūsu nervus un naudu.

Raksta autors: Arturs Griķītis