Nuphar japonica

Nuphar japonica

 Vienā no akrvāiju turētāju tikšanās reizēm Petah-Tikve Jakovs Oksmans uzdāvināja man nelielu paciņu, kurā bija mazs saneņa posms ar 2 mazām lapiņām. Uzreiz nesapratu, kas tas par augu, ko saņēmis esmu un tikai mājās atbraucot sapratu cik karaliska ir šī dāvana! Maisiņā bija Japānas lēpes sakneņa posma. Šo brīnišķīgo augu jau sen sapņoju iestādīt savā akvārijā.

 Reiz šo augu man atveda no Taivānas – maza paciņa ar 3-4cm garu sakneni, uz paciņas bija rakstīts ka tā ir Japānas lēpe. Protams, ka ļoti nopriecājos, bet prieks nebija ilgs – tikko izdīga pirmās lapiņas uzreiz tapa skaidrs, ka tā ir viena no parastām dārza ūdensrozēm. Bet šoreiz veiksme man uzsmaidīja un tiešām saņēmu šo skaisto akvārija augu.

Kas par šo augu zināms?

  Japānas lēpe pieskaitāma ūdens rožu dzimtai. Pamatdzīves vieta Japāna. Pēc daudziem aprakstiem – augs nav prasīgs un viegli pielāgojas akvārija videi gan cietā, gan mīkstā ūdenī. Apgaismojums nepieciešams vidēji spilgts. Kristelle Kasselman raksta, ka ieteicams augu turēt barības vielām nabadzīgā gruntī, savādāk, tas augs strauji un ātri veidos peldošas lapas (par ko ļoti ātri pārliecinājos arī pats).

 Sakneni gruntī neraku, bet piesēju to pie akmens un noliku uz grunts virsmas. Aptuveni pēc 2-3 nedēļām saknenis jau stingri bija nostiprinājies gruntī un sāka veidoties skaistas gaiši zaļas lapas. Katra nākamā lapa izauga lielāka nekā iepriekšējā un jau otrā mēneša beigās augs bija vidēji liels ar 15-20 lapu rozeti.

  Bet tas bija tikai sākums! Vēl pēc mēneša aptuveni 30cm no pamatauga sāka augt jauns lēpes stādiņš. Tas protams, nav slikti, bet tas bija izvēlējies vietu 5cm no priekšējā stikla un augot arvien vairāk un vairāk aizsedza visu priekšplānu. Nolēmu augu samazināt un norāvu stādam visas lapas, bet tas nelīdzēja – lapas joprojām strauji auga un pletās platumā, tad nolēmu jauno stādu atdalīt no mātesauga pārgriežot sakneni.

 Izvelkot sakneni no grunts secināju, ka tam izveidojusies spēcīga sakņu sistēma, tāpēc nolēmu augu sadalīt uz pusēm – tagad man bija 2 spēcīgi attīstīta augi ar kuplu sakņu sistēmu un labi veidotām lapām. Augus atdāvināju tālāk saviem draugiem, kuru akvārijos tie ātri iedzīvojās (parasta grunts, vidējs apgaismojums (0.5-0.7 W/l), pH 7.2, ūdens cietība 150).

 Uz šodienu manam augam ir 3 aktīvi lapu augšanas punkti, tāpēc, lai to kaut nedaudz ierobežotu, nākas reizi 2 nedēļās noraut praktiski visas lapas. Pirms pāris dienām, atkal veicot “ravēšanu” atradu vēl vienu lapu augšanas vietu pie paša priekšējā stikla, tātad jau drīz atkal būs jāatdala jaunais stādiņš.

 Vēlētos redzēt lēpi ziedam un to arī nofotografēt, bet vēl tas nav izdevies. Pirms ziedēšanas lēpe aktīvi veido peldošas lapas un pēc pāris dienām parādās ziedakāts. Jāatzīmē, ka tas aug ļoti ātri. Un jāatzīstas, ka pirmo zieda kātu palaidu garām un tas sadega pie lampām.

          

Nuphar japonica

  Šobrīd esmu sev uzstādījis mērķi atrast sarkano Japānas lēpi. Eiropā to pārdod ar nosaukumu Nuphar japonica var.rubrotincta. Šo paveidu ieved no Japānas. Redzējis to esmu tikai fotogrāfijās un spēcīgu iespaidu atstāja auga kuplās piesātināti sarkanās lapas. Auga uzturēšanas apstākļi tādi paši kā zaļajai lēpei, bet nepieciešams spilgts apgaismojums, jo savādāk lapas no spilgti sarkanām kļūst tumši olīvzaļas.

 Mana akvārija apstākļi ideāli atbilst prasībām, tikai jāatrod vēl pats augs. Un noslēgumā vēlos atzīmēt, ka Japānas lēpe lieliski iederēsies un izdaiļos jebkuru akvāriju. To var viegli izmantot kā centrālo augu gan augu, gan arī zivju akvārijā.

 

 

Tulkoja: Normunds Griķītis

Orģinālteksts:  J.Buhovs no www.israquarium.co.il