Latvijas koksne

Alkšņa zara apstrāde

           !!!Šis ir tikai eksperiments un šie zariņi netiks likti akvārijā!!!

           Lai izveidotu dekorācijas akvārijam par vienu no vispiemērotākajiem kokiem ir atzīts alksnis, tad arī tiek veikts eksperiments ar alkšņa zaru to sameklējot sausas malkas kaudzē. Zars protams tiek notīrīts un nomizots:

Šī pētījuma mērķi:

           - panākt, ka alkšņa zars grimst ūdenī vārīšanas rezultātā;

           - ja zars negrims, tad koksne būs mitra un izmantot citas sadzīves apstākļos pieejamās metodes, lai panāktu koksnes grimšanu.

           Zars tiek sadalīts 3 gabalos, lai būtu iespējams veikt vairākus izmēģinājumus. Sākumā viens gabaliņš tiek pārbaudīts uz peldēt prasmi – tas patiešām peld un negrimst.

 Tālāk to liekam vārīties mazā ~3l skārda grāpītī, ieberot aptuveni 2 zupas karotes sodas un 6 zupas karotes vāramās sāls (izmēģinājuma beigās uz grāpīša dibena bija izgulsnējusies vai neizšķīdusi aptuveni 1 tējkarote sāļu). Vāru no ielieta silta ūdens vienu stundu.

           Pēc vienas stundas izķeksēju koka gabaliņu un ieliku pārbaudīt vai vēl prot peldēt – sakumā klucītis apdomājās un aptuveni pusminūtes laika rātni nolaidās uz burkas dibenu un nekādi nebija ierosināms uzpeldēt.

Tātad pirmais eksperimenta mērķis ir sasniegts – alkšņa zars slīkst un to varētu izmantot akvārija dekorēšanai.

           Tālāk verdošajā ūdenī ievietoju abus pārējos zara klucīšus un vāru pusstundu.

  Pēc pusstundas – izņemu klucīšus, pārbaudu vai tie slīkst – tie atkal lēni un apdomīgi pusminūtes laikā nolaižas uz burkas dibenu – atkal ir panākts vēlamais efekts, bet diemžēl nav iespējams izpildīt otro dalu – eksperimentu ar dažādām savādākam metodēm.

Secinājumi:

              1. vārot grāpim uzlieciet vāku, jo ūdens ir sāļiem pārbagāts un tā šļakatas veidos kristāliskas nogulsnes – uz plīts būs balti sāļu plankumi, tāpat arī tas neļaus ūdenim ātri izgarot vāroties;

           2. pusstundas vārīšanas rezultātā alkšņa koka zara klucītis (~3 cm diametrā un 8 cm garumā būs sagatavots lietošanai kā akvārija dekorācija, tātad teorētiski pieņemot var izskaitļot cik ilgi būtu jāvāra alkšņa zars, piemēram, ja ņemam 0.5 m garu alkšņa zaru diametrā 10 cm, tad to būtu jāvāra: 0.5m/0.08m*0.5h = 3 h un 7 min vai 10cm/3cm*0.5h = 1h un 40 min, lai būtu drošs (būtu jāveic eksperiments), ka izdotos tiek piemērots ilgākais laiks 3h. Protams, ka šie dati ir tikai teorētiski aprēķināti un tie nav praktiski pārbaudīti un tie derētu tikai izmantotā parauga materiālam no tādiem pašiem uzglabāšanas apstākļiem un citiem materiāliem tie noteikti atšķirsies, bet no otras puses tas dod iespēju ietaupīt resursus un vismaz daļēji noteikt vārīšanas ilgumu.

              3. pirmais klucītis tika vārīts 1 stundu no auksta ūdens uz verdošu, bet otrie divi klucīši tika vārīti uzreiz ieliekot verdošā ūdenī – iespējams tas samazināja to apstrādes laiku.

           4. visur kur palasīsiet alksnis ir viens no ieteicamākajiem materiāliem akvārija dekorāciju izgatavošanai, iespējas tā neilgā sagatavošanas laika dēļ, bet no otras puses tas paver iespēju veidot no alkšņa visdažādākās formas vai izskata dekorācijas, piemēram, alas, augošu koku imitācijas, tiltiņus, celtnes, figūras utt.

              5. diemžēl visu darbību rezultāta koksnes paraugiem zuda peldēšanas spēja, līdz ar to izpalika eksperimentu sadaļa ar citām metodēm, tātad būtu jāizmanto citi paraugi, iespējams mazāk blīvas koksnes paraugi, piemēram, bērzs vai liepa.

         6. praksē pierādījās un attēla to var redzēt, ka koksnei termiskas apstrādes rezultāta sadalās dabīgie cukuri, kas iekrāso koksni brūnos toņos – sakumā klucīši bija gaiši brūni – dzelteni, vārot to pusstundu – krāsa kļuva brūni – sarkana, vārot stundu – tumši brūni – violeta. Tas arī dod brīvu vaļu fantāzijai un nav jāiztiek tikai ar veikalā nopērkamo sakņu zaļi-melnajiem toņiem, bet var izvēlēties savu brūno toni to pašiem izveidot un  veidot individuālu noskaņu savā akvārijā

           7. alksnis (ne melnalksnis) ir salīdzinoši mīksts materiāls, kas var salīdzinoši ātrāk sākt bojāties un sadalīties, tāpēc varbūt būs ātrāk jāmaina dekorācijas. Tāpēc ieteiktu pacensties un pameklēt melnalksni, bērzu, ozolu, kļavu, osi, pīlādzi, ābeli vai ķirsi.


Raksta autors Normunds Griķītis