pH rādītāji

 Viens no ūdens kvalitātes raksturlielumiem ir ūdeņraža jonu skaits ūdenī, ko apzīmē ar pH.

pH rādītājam akvārija turētāji parasti pievērs uzmanību tikai zivtiņu nārsta laikā. Parasti akvārijos ar jaunam vai jau pieaugušam zivīm pH kontrole reti, kas biezi vien noved pie zivtiņu nāves.

             pH rādījums nav konstanta vērtība, tā mainās visu laiku, jo pH ietekmē, piemēram, ogļskābās gāzes daudzums ūdenī, kas ir zivtiņu un augu dzīves blakusprodukts; organisko skābju mijiedarbība utt. Piemēram, akvārijā ,kura ir ļoti daudz augu, kas spēcīgas gaismas ietekmē patērē daudz CO2, izmainīs pH radītāju to palielinot un ūdens kļūs sārmaināks. Būtiskas pH svārstības var izraisīt zivtiņu nāvi, parasti nemist visas, bet tikai daļa zivtiņu, ko var skaidrot ar dažādu zivju sugu un konkrētu indivīdu jūtīgumu pret pH izmaiņām.

Pakāpeniska, bet diezgan strauja pH izmaiņa padarot ūdeni sārmainu ir novērojama akvārijos ar mīkstu ūdeni un nelielu karbonātu cietību spilgtas saules gaismas ietekmē. Tā rezultātā zivtiņas var mirt bez jebkādam redzamam pazīmēm. Līdzīgos procesos dabīgajās ūdens tilpnēs zivis var aizpeldēt uz citu vietu, bet akvārija tas nav iespējams.

             Lielas nobīdes uz skābo pusi notiek nakts laikā, kad augi izdala ogļskābo gāzi – zivtiņas arī var aiziet bojā. Lai atbrīvotu ūdeni no liekās ogļskābās gāzes, ūdeni jāaerē, kas paceļoties līdz ūdens virsmai paņems līdzi arī CO2.

             Bufera svārstības – strauja pH vērtības izmaiņa, kas visticamāk iespējama sārmaina vide vai vidē, kas tuva sārmainai un pH tuvojas 7. Tai pat laikā sārmainās reakcijas rezultātā nekaitīgais amonijs NH4 pārtop amonjakā NH3 un zivis, jo sevišķi mazuļi strauji mirst. Šāda parādība bieži novērojama akvārijos, kuri ir zivju pārapdzīvoti un tikko tiek veikta svaiga ūdens pievienošana. Šādos akvārijos pH izmaiņas veicina olbaltumvielu skābju reakcijas, kas pārapdzīvotos akvārijos ir pārpārēm, un uzkrātās organiskās vielas gan redzamās, gan izšķīdušās.

             Ūdens pievienošanu šādos akvārijos jāveic nelielam porcijām, pie kam pievienota ūdens pH ir jābūt zemākam par 7. Pievienojamā ūdens skābumu var palielināt izmantojot ortofosforskābi, bet labāk to darīt ar filtru vai kūdras novārījumu.

Lai no akvārija izvadītu olbaltumvielu savienojumus un ūdenī izšķīdušas vielas, ieteicams izmantot ogles filtrus. Lai skābinātu ūdeni, šajos pašos filtros ieteicams ievietot novārītu kūdru. Filtra izgatavošanas principi no organiska stikla redzami attēlā. Atkarība no akvārija apstākļiem ir jāveic regulāra ogles un kūdras maiņa.

 Strauju pH izmaiņu rezultāta var mirt ne tikai zivis, bet arī augi. Augi parasti mirst nomainot veco ūdeni pret svaigu, tāpat pavasarī vai vasarā, kad palielinās akvārija apgaismojums, jo sevišķi tiešos saules staros.

             Kontrolējot pH vērtību var savlaicīgi veikt pasākumus, lai nepieļautu zivju un augu bojā eju.

Rakstu tulkoja Normunds Griķītis

Orģinālteksts V. Dackevičs